wtorek, 8 grudnia 2015

Zasady użytkowania olejków eterycznych. Bezpieczne stosowanie aromaterapii.


§ Stosować ściśle według zaleceń producenta. Olejki eteryczne to substancje łatwopalne i bardzo aktywne, niewłaściwie stosowane mogą być szkodliwe dla zdrowia.

§ Używać tych olejków, których zapach najbardziej odpowiada w indywidualnym przypadku - aromaterapia ma być przyjemnością.

§ Stosować olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach, czerpiąc przyjemność z szerokiej gamy ich zapachów i zastosowań.

§ Przygotowując kompozycję zapachową, nie mieszać więcej niż 5 olejków eterycznych.

§ Należy ostrożnie stosować u małych dzieci, osób skłonnych do uczuleń (→ obowiązkowy test uczuleniowy przed pierwszym zastosowaniem) i kobiet w ciąży (z uwzględnieniem przeciwwskazań dla określonego olejku).

§ Stosować olejki eteryczne posiadające atesty i zakupione w firmowych sklepach zielarskich oraz aptekach.

§ Olejki i oleje należy przechowywać w chłodnym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego oraz zakręcać pojemnik bezpośrednio po jego użyciu. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

§ Olejki eteryczne mogą reagować z niektórymi tworzywami sztucznymi, dlatego należy unikać takiego kontaktu.

Zakazane


§ Nie stosować olejków eterycznych doustnie. Po połknięciu nie prowokować wymiotów. Natychmiast zgłosić się do lekarza razem z opakowaniem.

§ Szczególnie nie dopuszczać do kontaktu z oczami.

§ Unikać kontaktu nie rozcieńczonych olejków bezpośrednio ze skórą. Do masażu używać rozpuszczone olejki eteryczne w naturalnych olejach nośnikowych tj. jojoba, oliwa z oliwek czy avokado.

§ Podczas kąpieli aromaterapeutycznej nie myć ciała płynami pianotwórczymi - związki chemiczne w nich zawarte mogą negatywnie reagować z olejkiem.

§ W przypadku olejków cytrusowych należy unikać wystawiania skóry na promienie UV.0 komentarze:

Prześlij komentarz